Селиште (Скачковце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селиште


Местоположба 42°2′53″N 21°49′31″E / 42.04806° СГШ; 21.82528° ИГД / 42.04806; 21.82528Координати: 42°2′53″N 21°49′31″E / 42.04806° СГШ; 21.82528° ИГД / 42.04806; 21.82528
Основни податоци
Место Скачковце
Општина Куманово
Тип

 населба


Период железно време
Портал „Археологија“

Селиште археолошко наоѓалиште во кумановското село Скачковце. Претставува населба од железно време.

На 500 м северно од селото, во нивата на Славко Бургански се среќаваат фрагменти од керамички садови со груба фактура.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 222, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069