Мало Градиште (Бељаковце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мало Градиште


Местоположба 42°6′55″N 21°55′48″E / 42.11528° СГШ; 21.93000° ИГД / 42.11528; 21.93000Координати: 42°6′55″N 21°55′48″E / 42.11528° СГШ; 21.93000° ИГД / 42.11528; 21.93000
Основни податоци
Место Бељаковце
Општина Куманово
Тип

 утврдена населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Мало Градиште археолошко наоѓалиште во кумановското село Бељаковце.

Претставува утврдена населба од римско време.

На врвот на ридот што се издига до маалото Стаменковци има зарамнето плато со димензии од 100 X 50 м на кое зе забележуваат фрагменти од тегули, имбрекси и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 205, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069