Ќерамидница (Градиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ќерамидница


Местоположба 42°00′42″N 21°53′28″E / 42.01167° СГШ; 21.89111° ИГД / 42.01167; 21.89111Координати: 42°00′42″N 21°53′28″E / 42.01167° СГШ; 21.89111° ИГД / 42.01167; 21.89111
Основни податоци
Место Градиште
Општина Куманово
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Ќерамидница археолошко наоѓалиште во кумановското село Градиште.

Претставува населба од среден век.

На левата страна од патот Куманово-Св. Николе, на околу 3 км северозападно од селото, по нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови и грамади од градежен материјал. [1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 207, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069