Леска (Винце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Леска


Местоположба 41°59′39″N 21°45′33″E / 41.99417° СГШ; 21.75917° ИГД / 41.99417; 21.75917Координати: 41°59′39″N 21°45′33″E / 41.99417° СГШ; 21.75917° ИГД / 41.99417; 21.75917
Основни податоци
Место Винце
Општина Куманово
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Лескасредновековна населба во атарот на селото Винце, Македонија. На околу 1 километар североисточно од селото, во реонот на многубројни извори е констатирана мала средновековна населба потвдена со керамика, хидроинсталации и печки за вар.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 206. ISBN 9989-649-28-6.