Илинден (К’шање)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Илинден


Местоположба 42°1′44″N 21°56′35″E / 42.02889° СГШ; 21.94306° ИГД / 42.02889; 21.94306Координати: 42°1′44″N 21°56′35″E / 42.02889° СГШ; 21.94306° ИГД / 42.02889; 21.94306
Основни податоци
Место К’шање
Општина Куманово
Тип

 некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Илинденархеолошко наоѓалиште во кумановското село К’шање. Претставува некропола од доцноантичкото време. На околу 2 км северно од селото се забележуваат остатоци што упатуваат на претпоставка за постоење на некропола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 211, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069