Цервак (Новосељане)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цервак

Карта

Местоположба 42°03′30″N 21°51′14″E / 42.05833° СГШ; 21.85389° ИГД / 42.05833; 21.85389Координати: 42°03′30″N 21°51′14″E / 42.05833° СГШ; 21.85389° ИГД / 42.05833; 21.85389
Основни податоци
Место Новосељане
Општина Куманово
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Цервак или Црницаархеолошко наоѓалиште во кумановското село Новосељане. Претставува населба од доцната антика.

На 2 км јужно од селото, во нивите на ЗИК „Клечовци“ се пронајдени темели од градби, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 218. ISBN 9989-649-28-6.