Прејди на содржината

Долно Коњаре (археолошко наоѓалиште)

Координати: 42°10′11″N 21°42′05″E / 42.16972° СГШ; 21.70139° ИГД / 42.16972; 21.70139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Долно Коњаре


Местоположба 42°10′11″N 21°42′05″E / 42.16972° СГШ; 21.70139° ИГД / 42.16972; 21.70139
Основни податоци
Место Долно Коњаре
Општина Куманово
Тип

 депо на монети


Период среден век
Портал „Археологија“

Долно Коњаредепо на византиски монети во атарот на селото Долно Коњаре, Македонија. Среде селото, со земјоделските работи е откриено депо со 2.185 бронзени монети од XII век. Монетите се чуваат во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 208. ISBN 9989-649-28-6.