Чукаре (Градиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чукаре


Местоположба 42°00′42″N 21°53′28″E / 42.01167° СГШ; 21.89111° ИГД / 42.01167; 21.89111Координати: 42°00′42″N 21°53′28″E / 42.01167° СГШ; 21.89111° ИГД / 42.01167; 21.89111
Основни податоци
Место Градиште
Општина Куманово
Тип

 некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Чукаре археолошко наоѓалиште во кумановското село Градиште.

Претставува некропола од римско време.

На источната периферија на селото се откриени гробови од типот циста од помала некропола[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 207, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069