Гробишта (Кучкарево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гробишта


Местоположба 42°2′3″N 21°51′38″E / 42.03417° СГШ; 21.86056° ИГД / 42.03417; 21.86056Координати: 42°2′3″N 21°51′38″E / 42.03417° СГШ; 21.86056° ИГД / 42.03417; 21.86056
Основни податоци
Место Кучкарево
Општина Куманово
Тип

 некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Гробиштаархеолошко наоѓалиште во кумановското село Кучкарево. Претставува средновековна некропола. На јужниот раб на селото крај селските гробишта се гледаат големи камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 211, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069