Заптиски Кладенец (Сопот)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Заптиски Кладенец


Местоположба 42°14′44″N 21°43′50″E / 42.24556° СГШ; 21.73056° ИГД / 42.24556; 21.73056Координати: 42°14′44″N 21°43′50″E / 42.24556° СГШ; 21.73056° ИГД / 42.24556; 21.73056
Основни податоци
Место Сопот
Општина Куманово
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Голем Кладенец или Јуручки Гробиштаархеолошко наоѓалиште во кумановското село Сопот. Наоѓалиштето претставува населба од доцна антика.

На 500 м источно од селото Табановце, во атарот на селото Сопот, во нивата на М. Стефановска се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули и друг градежен материјал. Откриене и мермерен столб.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 222, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069