Огражди (Д’лга)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Огражди

Карта

Местоположба 42°0′25″N 21°47′11″E / 42.00694° СГШ; 21.78639° ИГД / 42.00694; 21.78639Координати: 42°0′25″N 21°47′11″E / 42.00694° СГШ; 21.78639° ИГД / 42.00694; 21.78639
Основни податоци
Место Д’лга
Општина Куманово
Тип

 населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Ограждиархеолошко наоѓалиште во кумановското село Д’лга. Претставува населба од неолитот.

На источната периферија на селото, десно од патот за селото Колицко се утврдени фрагменти од населбинска керамика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 208. ISBN 9989-649-28-6.