Прејди на содржината

Орловац (Клечевце)

Координати: 42°07′17″N 21°49′03″E / 42.12139° СГШ; 21.81750° ИГД / 42.12139; 21.81750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Орловац

Карта

Местоположба 42°07′17″N 21°49′03″E / 42.12139° СГШ; 21.81750° ИГД / 42.12139; 21.81750
Основни податоци
Место Клечевце
Општина Куманово
Тип

 тврдина


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Орловац или Рамништеархеолошко наоѓалиште кај селото Клечевце, Кумановско. Претставува тврдина од доцноантичкото време. Се наоѓа на 1,5 км западно од селото и на 10 км источно од Куманово, на северозападните падини од ридот Орловац, кој се извишува околу 60 м над левиот брег на Пчиња.[1]

Наоѓалиштето е „тумбарка“ на која се зачувани остатоци од одбранбен бедем граден од ситен камен. Бедемот затвора четвртеста основа. На секое ќоше има по една мала триаголна кула, а од надворешната страна на западниот ѕид остатоци од поголема четвртеста кула - набљудувачница.

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 210. ISBN 9989-649-28-6.