Св. Троица (Карабичане)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Троица


Местоположба 42°13′44″N 21°44′29″E / 42.22889° СГШ; 21.74139° ИГД / 42.22889; 21.74139Координати: 42°13′44″N 21°44′29″E / 42.22889° СГШ; 21.74139° ИГД / 42.22889; 21.74139
Основни податоци
Место Карабичане
Општина Куманово
Тип

 црква  некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Троицаархеолошко наоѓалиште во кумановското село Карабичане. Претставува средновековна црква и некропола. На јужниот раб на селото, во нивата на еден жител се среќаваат фрагменти од покривни ќерамиди, множество градежен материјал и големи камени плочи, што укажува на сакрален објект со некропола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 210, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069