Амам (Лопате)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Амам

Карта

Местоположба 42°09′0.2″N 21°40′0.7″E / 42.150056° СГШ; 21.666861° ИГД / 42.150056; 21.666861Координати: 42°09′0.2″N 21°40′0.7″E / 42.150056° СГШ; 21.666861° ИГД / 42.150056; 21.666861
Основни податоци
Место Лопате
Општина Куманово
Тип

 населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Амамархеолошко наоѓалиште во кумановското село Лопате. Претставува населба од неолитот.

Во самото село, на просторот од стариот турски амам, кон десниот брег на Липковска Река се простираат траги од неолитска керамика. Со пробното сондажно ископување во 1978 г. од страна на Музејот на Македонија е утврдена еднослојна населба со културен слој од 1,5 м. Според типолошките одлики на керамиката, која е претежно со монохромна темносива боја, како и според облиците на култната пластика, се работи за населба од доцниот неолит[1], блиска на населбите од културната група Ангелци-Зелениково II, односно винчанската културна група во јужното Поморавје, фазите Винча-Тордош I-II.[2]

Наодите се чуваат во Музејот на Македонија во Скопје.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Воислав Санев, Археолошко богатство на СР Македонија, каталог, Скопје, 1980, 27
  2. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 212. ISBN 9989-649-28-6.