В’рла Страна (Биљановце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
В’рла Страна


Местоположба 42°6′32″N 21°43′58″E / 42.10889° СГШ; 21.73278° ИГД / 42.10889; 21.73278Координати: 42°6′32″N 21°43′58″E / 42.10889° СГШ; 21.73278° ИГД / 42.10889; 21.73278
Основни податоци
Место Биљановце
Општина Куманово
Тип

 сакрален објект


Период среден век
Портал „Археологија“

В’рла Страна археолошко наоѓалиште во кумановското село Биљановце.

Претставува средновековен сакрален објект. Се наоѓа на 500 м северно од селото и лево од патот за Доброшане. Се гледаат грамади од кршен камен и друг градежен материјал, можеби од сакрален објект.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 205, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069