Матичански Згради (Четирце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Матичански Згради


Местоположба 42°12′56″N 21°45′46″E / 42.21556° СГШ; 21.76278° ИГД / 42.21556; 21.76278Координати: 42°12′56″N 21°45′46″E / 42.21556° СГШ; 21.76278° ИГД / 42.21556; 21.76278
Основни податоци
Место Четирце
Општина Куманово
Тип

 населба


Период железно време
римско време
Портал „Археологија“

Матичански Зградинаселба од железното и римското време во атарот на селото Четирце, Македонија. На западната периферија на селото, во нивите на С. Деспотовиќ и С. Јакимовиќ се среќаваат фрагменти од керамички садови со груба фактура, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 223. ISBN 9989-649-28-6.