Св. Ѓорѓи (Градиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Ѓорѓи

Карта

Местоположба 42°00′42″N 21°53′28″E / 42.01167° СГШ; 21.89111° ИГД / 42.01167; 21.89111Координати: 42°00′42″N 21°53′28″E / 42.01167° СГШ; 21.89111° ИГД / 42.01167; 21.89111
Основни податоци
Место Градиште
Општина Куманово
Тип

 црква


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Св. Ѓорѓи ' — археолошко наоѓалиште во кумановското село Градиште.

Претставува црква од старохристијанско време.

На 1 км јужно од селото, во непосредната близина на средновековниот манастир се среќава поголем број делови од обработени блокови, столпчиња од олтарна преграда, бази од столбови, постаменти и друго, кои му припаѓаат на постар сакрален објект ‡ базилика.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 207, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069