Голем Кладенец (Сопот)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Голем Кладенец


Местоположба 42°14′44″N 21°43′50″E / 42.24556° СГШ; 21.73056° ИГД / 42.24556; 21.73056Координати: 42°14′44″N 21°43′50″E / 42.24556° СГШ; 21.73056° ИГД / 42.24556; 21.73056
Основни податоци
Место Сопот
Општина Куманово
Тип

 сакрален објект  некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Голем Кладенец или Јуручки Гробиштаархеолошко наоѓалиште во кумановското село Сопот. Наоѓалиштето претставува средновековен сакрален објект и некропола. На 100 м источно од Горно маало се гледаат грамади од градежен материјал и камени плочи од конструкции на гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 222, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069