Куп (Горно Коњаре)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп

Карта

Местоположба 42°10′53″N 21°44′25″E / 42.18139° СГШ; 21.74028° ИГД / 42.18139; 21.74028Координати: 42°10′53″N 21°44′25″E / 42.18139° СГШ; 21.74028° ИГД / 42.18139; 21.74028
Основни податоци
Место Горно Коњаре
Општина Куманово
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Куп (или Ќуп) — археолошко наоѓалиште во кумановското село Горно Коњаре. Претставува населба од римско време.

На околу 500 м источно од селото се забележува големо количество градежен материјал и фрагменти од керамички предмети.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 207. ISBN 9989-649-28-6.