Лиска (Градиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лиска


Местоположба 42°00′42″N 21°53′28″E / 42.01167° СГШ; 21.89111° ИГД / 42.01167; 21.89111Координати: 42°00′42″N 21°53′28″E / 42.01167° СГШ; 21.89111° ИГД / 42.01167; 21.89111
Основни податоци
Место Градиште
Општина Куманово
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Лиска или Градиштеархеолошко наоѓалиште во кумановското село Градиште.

Претставува населба од римско време.

На 2 км северно од селото, до патот Куманово-Св.Николе се среќаваат фрагменти од керамика и водоводни цевки[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 207, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069