Стари Јаз (Пчиња)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стари Јаз


Местоположба 42°2′22″N 21°45′21″E / 42.03944° СГШ; 21.75583° ИГД / 42.03944; 21.75583Координати: 42°2′22″N 21°45′21″E / 42.03944° СГШ; 21.75583° ИГД / 42.03944; 21.75583
Основни податоци
Место Пчиња
Општина Куманово
Тип

 некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Стари Јаз археолошко наоѓалиште во кумановското село Пчиња. Претставува некропола од доцна антика. На 1 км источно од селото, на десниот брег на Пчиња се откриени гробови градени од тегули - тип „на две води“.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 221, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069