Сред Село (Проевце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сред Село


Местоположба 42°7′27″N 21°44′31″E / 42.12417° СГШ; 21.74194° ИГД / 42.12417; 21.74194Координати: 42°7′27″N 21°44′31″E / 42.12417° СГШ; 21.74194° ИГД / 42.12417; 21.74194
Основни податоци
Место Проевце
Општина Куманово
Тип

 населба  некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Сред Селоархеолошко наоѓалиште во кумановското село Проевце. Претставува средновековна населба и некропола. Во средишниот дел на селото, на мала височинка се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал, како и големи камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 220, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069