Мала Корија (Горно Коњаре)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мала Корија

Карта

Местоположба 42°11′22″N 21°44′19″E / 42.18944° СГШ; 21.73861° ИГД / 42.18944; 21.73861Координати: 42°11′22″N 21°44′19″E / 42.18944° СГШ; 21.73861° ИГД / 42.18944; 21.73861
Основни податоци
Место Горно Коњаре
Општина Куманово
Тип

 населба


Период хеленистичко време
римско време
Портал „Археологија“

Мала Корија или Копитњакархеолошко наоѓалиште во кумановското село Горно Коњаре. Наоѓалиштето претставува населба од хеленистичкото и римското време. Во близината на патот за Куманово и северно од патот за селото Четирце има поголем комплекс на кој се гледаат градежен материјал и многубројни делови од керамички садови со различна временска и културна припадност.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 205. ISBN 9989649286.