Црквиште (Табановце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквиште

Карта

Местоположба 42°12′04″N 21°42′49″E / 42.20111° СГШ; 21.71361° ИГД / 42.20111; 21.71361Координати: 42°12′04″N 21°42′49″E / 42.20111° СГШ; 21.71361° ИГД / 42.20111; 21.71361
Основни податоци
Место Табановце
Општина Куманово
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Црквиште или Костурацархеолошко наоѓалиште во кумановското село Табановце. Претставува населба од средниот век.

На 1 км јужно од селото, лево од патот Табановци - Куманово (Р1104) и на 800 м од автопатот, во нивата на Д. Петрушевски, на површина од 1 хектар се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 223. ISBN 9989-649-28-6.