Речица (Горно Коњаре)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Речица

Карта

Местоположба 42°11′04″N 21°42′37″E / 42.18444° СГШ; 21.71028° ИГД / 42.18444; 21.71028Координати: 42°11′04″N 21°42′37″E / 42.18444° СГШ; 21.71028° ИГД / 42.18444; 21.71028
Основни податоци
Место Горно Коњаре
Општина Куманово
Тип

 населба  некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Речицаархеолошко наоѓалиште во кумановското село Горно Коњаре. Претставува населба и некропола од римско време.

Во дворот на ЗИК „Куманово“ и на запад од него, во просторот што се протега сè до патот Куманово-Табановце (А1) се утврдени гробови и многуброен градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 207. ISBN 9989-649-28-6.