Гробишта (Черкези)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гробишта

Карта

Местоположба 42°07′36″N 21°41′07″E / 42.12667° СГШ; 21.68528° ИГД / 42.12667; 21.68528Координати: 42°07′36″N 21°41′07″E / 42.12667° СГШ; 21.68528° ИГД / 42.12667; 21.68528
Основни податоци
Место Черкези
Општина Куманово
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Гробиштаархеолошко наоѓалиште во кумановското село Черкези. Претставува населба од средниот век.

На североисточната периферија на селото кон Куманово, во реонот на стариот пат Куманово - Скопје (Р1104), при изградбата на зградата на Сојузот на возачите биле откриени темели од градби и питос.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 224. ISBN 9989-649-28-6.