Брекче (Скачковце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брекче


Местоположба 42°2′53″N 21°49′31″E / 42.04806° СГШ; 21.82528° ИГД / 42.04806; 21.82528Координати: 42°2′53″N 21°49′31″E / 42.04806° СГШ; 21.82528° ИГД / 42.04806; 21.82528
Основни податоци
Место Скачковце
Општина Куманово
Тип

 населба


Период железно време
Портал „Археологија“

Брекче археолошко наоѓалиште во кумановското село Скачковце. Наоѓалиштето претставува населба од железно време.

На 1,5 км источно од селото и на 500 м јужно од патот Куманово - Св. Николе, на благо издигнато плато, во нивата на Н. Петрански се среќаваат фрагменти од керамички садови со груба фактура. [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 222, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069