Џебеџиска Страна (Шупли Камен)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џебеџиска Страна


Местоположба 42°06′14″N 21°48′19″E / 42.10389° СГШ; 21.80528° ИГД / 42.10389; 21.80528Координати: 42°06′14″N 21°48′19″E / 42.10389° СГШ; 21.80528° ИГД / 42.10389; 21.80528
Основни податоци
Место Шупљи Камен
Општина Куманово
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Џебеџиска Странаосамен објект од римското време во атарот на селото Шупљи Камен, Македонија. На 1 километар јужно од селото, во блокот на ЗИК „Куманово“ се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 223. ISBN 9989-649-28-6.