Жути Камен (Новосељане)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жути Камен

Карта

Местоположба 42°05′17″N 21°51′03″E / 42.08806° СГШ; 21.85083° ИГД / 42.08806; 21.85083Координати: 42°05′17″N 21°51′03″E / 42.08806° СГШ; 21.85083° ИГД / 42.08806; 21.85083
Основни податоци
Место Новосељане
Општина Куманово
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Жути Камен или Чилакархеолошко наоѓалиште во кумановското село Новосељане. Претставува населба од римско време.

На 1,5 км северно од селото, во нивите на Т. Серафимовски и Ж. Лазаревски, од двете страни на патот се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 218. ISBN 9989-649-28-6.