Дервен (Биљановце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дервен - Стамболиски Пат


Местоположба 42°6′32″N 21°43′58″E / 42.10889° СГШ; 21.73278° ИГД / 42.10889; 21.73278Координати: 42°6′32″N 21°43′58″E / 42.10889° СГШ; 21.73278° ИГД / 42.10889; 21.73278
Основни податоци
Место Биљановце
Општина Куманово
Тип

 викус


Период римско време
Портал „Археологија“

Дервен - Стамболиски Пат археолошко наоѓалиште во кумановското село Биљановце.

Претставува викус од римското време. На 500 м југоисточно од селото, од двете страни на патот за селото Пчиња, во нивата на С. Коцевски и во соседните ниви се забележуваат фрагменти од имбрекси, тегули, питоси и друга населбинска керамика. Има градежен камен и траги од темели, а на одделни места остатоци од супструкција на стар (римски) пат, можеби од патот од Скупи за Пауталија. Констатирани се човечки коски што иницира постоење на некропола. Најдени се неколку монети од III век, а кај селската чешма остатоци од хидроинсталации.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 205-206, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069