Јачински Пат (Клечевце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јачински Пат

Карта

Местоположба 42°06′48″N 21°51′47″E / 42.11333° СГШ; 21.86306° ИГД / 42.11333; 21.86306Координати: 42°06′48″N 21°51′47″E / 42.11333° СГШ; 21.86306° ИГД / 42.11333; 21.86306
Основни податоци
Место Клечевце
Општина Куманово
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Јачински Патархеолошко наоѓалиште кај селото Клечевце, Кумановско. Претставува населба од римско време.

На 200 м од селото, лево од патот за селото Јачинце, во нивите на Насе Петровски, Цане Радевски, како и во соседните ниви, се забележува градежен материјал. Откриени се и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 210. ISBN 9989-649-28-6.