Калиште (Клечевце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Калиште


Местоположба 42°07′59″N 21°52′25″E / 42.13306° СГШ; 21.87361° ИГД / 42.13306; 21.87361Координати: 42°07′59″N 21°52′25″E / 42.13306° СГШ; 21.87361° ИГД / 42.13306; 21.87361
Основни податоци
Место Клечевце
Општина Куманово
Тип

 населба


Период железно време
Портал „Археологија“

Калиштеархеолошко наоѓалиште кај селото Клечевце, Кумановско. Претставува населба од железното време. На околу 2 км североисточно од селото, а на 12,5 км источно од Куманово се издига висок рид што доминира над полето Рамниште (на источната страна), како и над утоката на Крива Река во Пчиња. Има плато во облик на неправилен триаголник кое стрмно паѓа кон северозапад, со висинска разлика од 35 м, на источната и југозападната страна заштитено со насип од земја.[1]

Археолошки наоди на платото на Калиште нема, меѓутоа во поројните бразди што допираат до подножјето на ридот се среќаваат фрагменти од керамички садови, едни со орнаменти изведени со радла, сите од железното време II на Македонија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 210. ISBN 9989-649-28-6.