Варница (Скачковце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Варница


Местоположба 42°2′53″N 21°49′31″E / 42.04806° СГШ; 21.82528° ИГД / 42.04806; 21.82528Координати: 42°2′53″N 21°49′31″E / 42.04806° СГШ; 21.82528° ИГД / 42.04806; 21.82528
Основни податоци
Место Скачковце
Општина Куманово
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Варница археолошко наоѓалиште во кумановското село Скачковце. Претставува населба од римско време.

На 1 км северозападно од селото, во нивата на Г. Деспотов се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. Според кажувањето на мештаните, била најдена и мермерна плоча со натпис, која е загубена [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 222, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069