Џабинка (Табановце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џабинка

Карта

Местоположба 42°13′24″N 21°42′01″E / 42.22333° СГШ; 21.70028° ИГД / 42.22333; 21.70028Координати: 42°13′24″N 21°42′01″E / 42.22333° СГШ; 21.70028° ИГД / 42.22333; 21.70028
Основни податоци
Место Табановце
Општина Куманово
Тип

 објект


Период среден век
Портал „Археологија“

Џабинка или Аништаархеолошко наоѓалиште во кумановското село Табановце. Претставува објект од средниот век.

На 1 км северно од селото, во нивите источно од автопатот, на местото на урнатините на џамијата Коџа Мехмед-бег има и средновековен градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 223. ISBN 9989-649-28-6.