Градиште (Бедиње)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште


Местоположба 42°08′02″N 21°40′42″E / 42.13389° СГШ; 21.67833° ИГД / 42.13389; 21.67833Координати: 42°08′02″N 21°40′42″E / 42.13389° СГШ; 21.67833° ИГД / 42.13389; 21.67833
Основни податоци
Место Бедиње
Општина Куманово
Тип

 населба


Период железно време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во кумановското село Пезово. Претставува населба од железно време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 205. ISBN 9989-649-28-6.