Боцеви Бресја (Вак’в)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Боцеви Бресја


Местоположба 42°1′22″N 21°44′49″E / 42.02278° СГШ; 21.74694° ИГД / 42.02278; 21.74694Координати: 42°1′22″N 21°44′49″E / 42.02278° СГШ; 21.74694° ИГД / 42.02278; 21.74694
Основни податоци
Место Вак’в
Општина Куманово
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Боцеви Бресјанаселба од римското време во атарот на селото Вак’в, Македонија. Се наоѓа на околу 600 метри западно од селото. При копањето на канал за наводнување биле откриени многубројни керамички наоди од населба.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 206. ISBN 9989-649-28-6.