Трнци (Градиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трнци


Местоположба 42°00′42″N 21°53′28″E / 42.01167° СГШ; 21.89111° ИГД / 42.01167; 21.89111Координати: 42°00′42″N 21°53′28″E / 42.01167° СГШ; 21.89111° ИГД / 42.01167; 21.89111
Основни податоци
Место Градиште
Општина Куманово
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Трнци археолошко наоѓалиште во кумановското село Градиште.

Претставува населба од римско време.

На околу 1,5 км јужно од селото, на зарамнетото плато до манастирот Св. Ѓорѓи се наоѓаат фрагменти од имбрекси, тегули и населбинска керамика[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 207, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069