Бела Вода (Скачковце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бела Вода


Местоположба 42°2′53″N 21°49′31″E / 42.04806° СГШ; 21.82528° ИГД / 42.04806; 21.82528Координати: 42°2′53″N 21°49′31″E / 42.04806° СГШ; 21.82528° ИГД / 42.04806; 21.82528
Основни податоци
Место Скачковце
Општина Куманово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Бела Водаархеолошко наоѓалиште во кумановското село Скачковце. Наоѓалиштето претставува средновековна населба и некропола. Во реонот на манастирчето Св. Јован, што се наоѓа на 2,5 км северозападно од селото и 500 м јужно од патот Куманово-Свети Николе, има грамади од градежен материјал. Според кажувањето на селаните, биле откриени повеќе гробови градени со камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 222, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069