Трпеза (Колицко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трпеза

Карта

Местоположба 42°00′57″N 21°48′49″E / 42.01583° СГШ; 21.81361° ИГД / 42.01583; 21.81361Координати: 42°00′57″N 21°48′49″E / 42.01583° СГШ; 21.81361° ИГД / 42.01583; 21.81361
Основни податоци
Место Колицко
Општина Куманово
Тип

 населба  некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Трпеза или Ѕидиниархеолошко наоѓалиште во кумановското село Колицко. Претставува населба со некропола од римско време.

Наоѓалиштето е сместено на зарамнето плато кое на едната страна преминува во блага падина.

На западната периферија на селото, во нивата на Михаил Спасовски, како и во соседните ниви, на површина од околу 2 хектара се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули, плочи и темели од градби. Во нивата на Војо Арсов е најдена плоча со римски натпис.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 211. ISBN 9989-649-28-6.