Црно Поле (Тромеѓа)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црно Поле


Местоположба 42°8′3″N 21°45′54″E / 42.13417° СГШ; 21.76500° ИГД / 42.13417; 21.76500Координати: 42°8′3″N 21°45′54″E / 42.13417° СГШ; 21.76500° ИГД / 42.13417; 21.76500
Основни податоци
Место Тромеѓа
Општина Куманово
Тип

 населба


Период праисторија
Портал „Археологија“

Црно Поле археолошко наоѓалиште во кумановското село Тромеѓа. Наоѓалиштето претставува населба од праисторија. Во нивата на С. Мишиќ при обработувањето на земјата биле најдени питос и фрагменти од керамички садови со праисториска фактура. [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 223, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069