Кула (Мургаш)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кула


Местоположба 42°4′19″N 21°53′57″E / 42.07194° СГШ; 21.89917° ИГД / 42.07194; 21.89917Координати: 42°4′19″N 21°53′57″E / 42.07194° СГШ; 21.89917° ИГД / 42.07194; 21.89917
Основни податоци
Место Мургаш
Општина Куманово
Тип

 градиште


Период римско време
Портал „Археологија“

Кула археолошко наоѓалиште во кумановското село Мургаш.

Наоѓалиштето претставува градиште од римско време.

На 1 км од селото, на висок доминантен рид со зарамнето плато се гледаат остатоци од фортификација. На површината има фрагменти од керамички садови и множество градежен материјал. .[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 217, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069