Црвен Рид (Шупли Камен)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црвен Рид


Местоположба 42°06′14″N 21°48′19″E / 42.10389° СГШ; 21.80528° ИГД / 42.10389; 21.80528Координати: 42°06′14″N 21°48′19″E / 42.10389° СГШ; 21.80528° ИГД / 42.10389; 21.80528
Основни податоци
Место Шупљи Камен
Општина Куманово
Тип

 осамен објект


Период римско време
Портал „Археологија“

Црвен Ридосамен објект од римското време во атарот на селото Шупљи Камен, Македонија. На 500 метри северно од селото, во нивите на ЗИК „Куманово“ се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули, имбрекси и друг градежен материјал, можеби од вила рустика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 223. ISBN 9989-649-28-6.