Мало Саранлија (Агино Село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мало Саранлија

Карта

Местоположба 42°03′36″N 21°40′58″E / 42.06000° СГШ; 21.68278° ИГД / 42.06000; 21.68278Координати: 42°03′36″N 21°40′58″E / 42.06000° СГШ; 21.68278° ИГД / 42.06000; 21.68278
Основни податоци
Место Агино Село
Општина Куманово
Тип

 населба  викус


Период неолитско време
римско време
Портал „Археологија“

Мало Саранлијаархеолошко наоѓалиште во кумановското Агино Село. Претставува населба од неолитот и викус од римското време.

Помеѓу Агино Село и Романовце, на десната страна од Брзачка Река, во нивите на С. и Д. Михајловски и Ѓ. и А. Арсови има фрагменти од неолитски керамички садови работени рачно, остатоци од куќен лепеж, како и фрагменти од римска керамика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 204. ISBN 9989-649-28-6.