Гробишта (Тромеѓа)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гробишта


Местоположба 42°8′3″N 21°45′54″E / 42.13417° СГШ; 21.76500° ИГД / 42.13417; 21.76500Координати: 42°8′3″N 21°45′54″E / 42.13417° СГШ; 21.76500° ИГД / 42.13417; 21.76500
Основни податоци
Место Тромеѓа
Општина Куманово
Тип

 населба  некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Гробиштаархеолошко наоѓалиште во кумановското село Тромеѓа. Наоѓалиштето претставува средновековна населба и некропола. На падината што се наоѓа на 500 м југоисточно од селото, според кажувањето на мештаните биле откриени темели и гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 223, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069