Горно Маало (Шупли Камен)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горно Маало


Местоположба 42°06′14″N 21°48′19″E / 42.10389° СГШ; 21.80528° ИГД / 42.10389; 21.80528Координати: 42°06′14″N 21°48′19″E / 42.10389° СГШ; 21.80528° ИГД / 42.10389; 21.80528
Основни податоци
Место Шупљи Камен
Општина Куманово
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Горно Маалонаселба од римското време во атарот на селото Шупљи Камен, Македонија. Во северниот крај на селото, во т.н. Горно Маало се откриени градежен материјал и фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 223. ISBN 9989-649-28-6.