Падалиште (Табановце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Падалиште

Карта

Местоположба 42°13′03″N 21°43′19″E / 42.21750° СГШ; 21.72194° ИГД / 42.21750; 21.72194Координати: 42°13′03″N 21°43′19″E / 42.21750° СГШ; 21.72194° ИГД / 42.21750; 21.72194
Основни податоци
Место Табановце
Општина Куманово
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Падалиштеархеолошко наоѓалиште во кумановското село Табановце. Претставува населба од римско време.

На 500 м од десната страна на патот Табановце - Куманово (Р1104), во нивата на С. Христиќ се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 223. ISBN 9989-649-28-6.