Тумба (Габреш)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тумба

Карта

Местоположба 42°00′55″N 21°51′08″E / 42.01528° СГШ; 21.85222° ИГД / 42.01528; 21.85222Координати: 42°00′55″N 21°51′08″E / 42.01528° СГШ; 21.85222° ИГД / 42.01528; 21.85222
Основни податоци
Место Габреш
Општина Куманово
Тип

 тумба


Период римско време
Портал „Археологија“

Тумбаархеолошко наоѓалиште во кумановското село Горно Коњаре. Претставува тумба од римско време.

На левата страна од патот што води од Скачковце за Габреш, на 1 км северно од селото се среќаваат остатоци од градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 207. ISBN 9989-649-28-6.