Аскер

Од Википедија — слободната енциклопедија

Аскер[1][2] (арап. عسكر (војска), турски: asker, татар. гаскәр) — арапски збор за војник, кој бил преземен од туркиските народи (Турци, Татари).

Историја[уреди | уреди извор]

Аскерите биле вообичаено име за османлиските војници во балканските земји под османлиска власт.

За време на војната за Нагорно Карабах, Ерменците ги нарекувале азербејџанските војници аскери.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „аскер“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „аскер“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
  3. „Появились данные об очередной партии аскеров, уничтоженных армянскими военнослужащими[[:Предлошка:Ботовски наслов]]“. Архивирано од изворникот на 07. 11. 2017. Посетено на 11. 05. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help); URL–wikilink conflict (help)