Чифлик (Општина Петровец)

Координати: 41°55′33.4″N 21°40′46.8″E / 41.925944° СГШ; 21.679667° ИГД / 41.925944; 21.679667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Чифлик
Чифлик во рамките на Македонија
Чифлик
Местоположба на Чифлик во Македонија
Чифлик на карта

Карта

Координати 41°55′33.4″N 21°40′46.8″E / 41.925944° СГШ; 21.679667° ИГД / 41.925944; 21.679667
Регион Скопски
Општина Петровец
Област Скопска Блатија
Население 203 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Надм. вис. 336 м
Чифлик на општинската карта

Атарот на Чифлик во рамките на општината
Чифлик на Ризницата

Чифлик — село во Општина Петровец, во околината на град Скопје.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Селото е прогласено за одделно населено место во 2014 г.[2]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 203 жители, од кои 200 Бошњаци и 3 лица без податоци.[3]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. „Закон за изменување и дополнување на законот за територијалната организација на локалната самоуправа во Република Македонија“ (PDF). Службен весник на Република Македонија (149): 1. 2014. Архивирано од изворникот (PDF) на 2020-10-28. Занемарен непознатиот параметар |month= (help)
  3. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“

Надворешни врски[уреди | уреди извор]