Куршумлија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Куршумлија
Панорама на Куршумлија
Панорама на Куршумлија
Грб на Куршумлија
Грб
Местоположба на општина Куршумлија во Србија
Местоположба на општина Куршумлија во Србија

Куршумлија — градска населба во општина Куршумлија, во Топличкиот округ, во јужна Србија. Се наоѓа на реките Топлица, Косаница и Бањска, југоисточно од Копаоник, и северозападно од планината Радан. Според пописот од 2011 година, населеното место Куршумлија има 13200 жители.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]