Прејди на содржината

Куршумлија

Координати: 43°09′N 21°16′E / 43.150° СГШ; 21.267° ИГД / 43.150; 21.267
Од Википедија — слободната енциклопедија
Куршумлија
Панорама на Куршумлија
Панорама на Куршумлија
Грб на Куршумлија
Местоположба на општина Куршумлија во Србија
Местоположба на општина Куршумлија во Србија

Куршумлија — градска населба во општина Куршумлија, во Топличкиот округ, во јужна Србија. Се наоѓа на реките Топлица, Косаница и Бањска, југоисточно од Копаоник, и северозападно од планината Радан. Според пописот од 2011 година, населеното место Куршумлија има 13200 жители.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]